Poradňa

Výhody nízkoenergetických SIP stavieb

Kategória: Poradňa

Pri slovách drevostavba si mnohí z nás predstavíme montovaný dom, klasickú zrubovú drevenicu,  alebo staršie generácie aj maringotky. Pri slovách SIP’s si však väčšina z nás len pozdvihne plecia keďže o jej existencii ešte ani nepočuli. Niet divu, kedže táto technológia je na Európskom trhu len pár rokov. V USA a Kanade, odkiaľ SIP’s pochádza, sa stavia ale už od konca 80-tych rokov. Samotný vývoj siaha až do 30-tych rokov, avšak z dôvodu nedostatočných materiálov a technologickej vyspelosti tej doby, sa nedokázal prebiť na trh.

Dnes, v  21. storočí využitím súčastných materiálov a technológií však SIP’s prerastá do úplne iných rozmerov a vytvára bezkonkurenčnú alternatívu rámovým konštrukciám a montovaným drevostavbám.

O porovnaní SIP’s a rámových konštrukcií sa dozviete tu - SIP’s vs Rámová konštrukcia.

Aké sú teda výhody a čo Vám SIP’s prináša?

Ak ste sa rozhodli postaviť si novú stavbu, plánujete svoje nové podnikatelské priestory alebo riešite developerský projekt, v prvom rade bude pre Vás podstatná rýchlosť vašej výstavby, cena a kvalita. 

Rýchlosť výstavby záleží na viacerých faktoroch. Druh pozemku, finančné možnosti investora, poveternostné podmienky atď. Závisí aj od súčinnosti investora a stavbára ako medzi sebou dokážu komunikovať.
Výhodou SIP’s je možnosť stavať v každom ročnom období keďže neobsahuje žiadne mokré procesy. Štandardne klasický bungalov do 120m2 sa zhotoví na kľúč do 3 mesiacov. Realizácia hrubej stavby SIP’s technológiou sa pri bungalove pohybuje od 4 do 7 dní.

Nespornou výhodou SIP’s stavieb sú tepelnoizolačné vlastnosti. Keďže sa jedná o drevostavbu, náklady oproti murovaným domom budú minimálne o 50% nižšie. Doba vyhriatia SIP’s stavby je cca 10-15 minút. Zohrieva sa priestor, nie priečky a obvodové steny ako pri murovaných stavbách.

So suchou výstavbou súvisí aj zdravšie prostredie. Počas výstavby nedochádza k vlhnutiu stien a tak sa nevytvárajú plesne v stavbe. SIP’s vyrobené našou spoločnosťou sú vodeodolné čo znamená, že nikdy nenavlhnú počas doby existencie stavby. Tým sa vytvára zdravé prostredie v stavbe, ktoré je ideálne pre alergikov.

Teraz si povieme niečo o pevnosti a požiarnej odolnosti.
Nakoľko sa na Slovensku stretávame s názorom, že drevostavbu môže “odfúknuť vietor” alebo “zhorí”, musíme si bližšie špecifikovať niečo o pevnosti, tuhosti a požiarnej odolnosti SIP’s stavieb.
Každý stavebný systém uvedený na Európsky trh musí prejsť certifikáciu, ktorého súčasťou sú aj statické a požiarne skúšky. A tak aj naše SIP panely absolvovali predmetné záťažové skúšky.
Stavebný systém SIP’s sa v prvom rade kotví oceľovými skrutkami do základovej platne. Podstatný rozdiel oproti drevostavbám s rámovou konštrukciou, je v tuhosti panelov. Pri rámovej konštrukcii statiku tvoria drevené rámy, ale pri SIP’s sa statika prenáša na konštrukčne tuhý panel. Tým že sa panely prepoja medzi sebou, vystužia celú stavbu a vytvoria aj veniec stavby. V prípade poschodia sa priečky prepoja KVH hranolmi alebo I-nosníkmy. Stavba sa teda správa ako uzavretá krabica a nedokáže kolabovať. SIP' s sú teda o 50% pevnejšie než rámové konštrukcie. Viac sa o statike ale dozviete v článku SIP’s vs Rámová konštrukcia.

Pri stanovení požiarnej odolnosti sa vychádza najmä z toho, do koľkých minút odolá konštrukcia ohňu. Pre náš certifikovaný stavebný systém máme teda rôzne možnosti použitia skladieb panelov a ostatných materiálov, ktoré nám zabezpečujú požiarnu odolnosť stien od 30-90 minút. Na panely sa priamo aplikuje sadrokartónová doska, ktorá už sama o sebe nie je horľavá. V prípade rizikových oblastí sa aplikuje protipožiarny alebo zdvojený protipožiarny sadrokartón. V prvom rade si ale treba uvedomiť, že v každej stavbe najprv horia predmety a nie steny.

Veľký rozdiel a obrovský prínos SIP stavieb oproti murovaným stavbám bude v úžitkovej ploche. Keďže 360-440mm muriva nahradia 170mm SIP panely, vzniká pri 100m2 až o 5-10m2 úžitkovej plochy naviac. Je teda rozdiel mať pri rovnakej cene 3 alebo 4 izbový dom.

Všetky materiály použité pri hrubej stavbe zo SIP’s sú recyklovateľné. Drevo počas svojej existencie pohltí viac CO2 ako vyprodukuje. Panely sú zhotovené na mieru, takže jediná vec ktorá sa na stavbe reže je rezivo. Tým pádom sa na stavbe zminimalizuje stavebný odpad. SIP’s sú teda ekologické a recyklovateľné materiály, ktoré nezaťažia životné prostredie.

Rýchly proces výstavby, jednoduché materiály a presnosť výstavby nám teda šetria čas, energiu a tým pádom aj peniaze. Tým bude cena SIP stavieb absolútne cenovo konkurovať všetkým dostupným materiálom na stavebnom trhu.

Už teraz ale vieme, že SIP’s pre Vaše stavby prináša omnoho viac.